Intervjuu sakslastega ⟩ «Ausalt öeldes teadsime Eestist enne siiatulekut suhteliselt vähe – ainult kaardilt leidsime üles»

Kevin Jürgen, III MF

18. kuni 22. märtsini käisid meie koolis Mindenist, Saksamaalt Viljandi Gümnaasiumi sõpruskooli vahetusõpilased, kes tutvusid nii meie riigi, kooli kui ka kultuuriga. Tegime nendega ühe intervjuu, et saada teada, kui palju nemad tunnevad Eestit ning mis neile meeldis siin. Intervjuu toimus inglise keeles, kuid artikkel on tõlgitud eesti keelde.

Kuidas te siia jõudsite, kas tulite bussiga või lennukiga?

Loomulikult lennukiga, kuid mitte otse, lendasime siia läbi kolme koha.

Kui vana üldse on Saksamaa linn Minden, umbes tuhat aastat?

Jah, võibolla isegi rohkem, natuke vanem kui Viljandi (1283. aastast). Kuna koht asub veekogu ääres, siis toimus seal pidevalt kauplemine ja äritegevus. Samuti on seal palju vanu kirikuid.

Kui palju teadiste Eestist enne siiatulekut?

Ausalt öeldes suhteliselt vähe, võibolla ainult geograafilist asukohta kaardil ning fakti, et Eesti on innovaatiline ja digitaliseeritud riik, võrreldes teistega.

Kas teie ained on pigem rohkem praktilisemad või teoreetilisemad?

Praktilisemad, näiteks kirjanduse tunnis me külastame teatreid ja teeme ise pärast esimest aastat ühe lavastuse. Kusjuures üle kooli on kolm kohustuslikku ainet (sealhulgas inglise- ja saksa keel) ning ülejäänud on vabalt valitavad vastavalt huvile ja suunale. Meie kool on üpris suur, mis tagab palju sportimisvõimalusi (jalgpalliväljak, jõusaal, suur ateljee, 2 võimlemissaali). Samas siin saaksime ka kenasti hakkama.

Missugused erinevused ja sarnasused ilmnevad, kui võrrelda saksa ja eesti õppesüsteeme?

Saksamaal õpitakse laiahaardelisemalt ning pärast kõrgemates koolides süvitsi, rohkem analüütilisemalt, keskendudes konkreetsele valdkonnale. Muideks, inglise keelt hakati õpetama sakslastele juba lasteaias, mispärast selle tase on peaaegu nii hea nagu emakeelel. Üks aine jaguneb ka mitmeks tasemeks vastavalt raskusastmele ja teadmistele – mis rohkem aeganõudvam, see kõrgem. Eestis jõuavad lisaks veel sõnumid kiiremini kohale, ent Saksamaal läheb kõigega aega. Kusjuures Mindenis on õpilasi ca 1000, kuid Viljandi Gümnaasiumis umbes 500. 

Olete proovinud midagi meie toidukultuurist? Kuidas maitses?

Kohukesi ja kartulivahvleid, kondiitritooteid, milliseid meil väga pole. Samuti ka marineeritud kurke, täitsa maitsev oli.

Mida olete veel märganud või teada saanud? Mis meelde jäi?

Eestlased on kokkuhoidvamad ja sõbralikumad, positiivsemad, samas sakslased on tõsisemad. Võibolla seepärast, et meil on D-vitamiini puudus. 

Üldiselt külalistele väga meeldis eestilik eluviis ja nad said uusi kogemusi teistsuguses õppes ja keskkonnas, kus omandasid häid teadmisi ning leidsid sõpru.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga