GALERII: Mürts ja pauk Viljandi Gümnaasiumi aatriumis – Teadusteatrite Festival 2023

Mari-Ann Loit, I LR

Foto: Silver Erm

16-17 november toimus Viljandi Gümnaasiumis Eesti Koolide VII Teadusteatrite Festival, kus oli hulganisti põnevaid katseid. Esinemiseks tehti ruumi kooli aatriumisse, viidi eest ära kõik kaheksa arvutit ja muudeti N002 klass omamoodi lavataguseks keemialaoks. Õpilased said kokku tassitud pinkidel, toolidel, tumbadel ning vaipadel mõnusasti etendusi vaadata.

Viljandi Gümnaasiumi direktor Juhan-Mart Salumäe avas festivali sõnadega: ,,Kui mõtleme suures plaanis sellele, mis on inimesi läbi ajaloo rabanud-jahmatanud, siis tihipeale on olnud need erakordsed ehitised, lendavad objektid, mürtsatused või plahvatused – igal juhul on alati nendega olnud seotud tõsihingeline teadus, mida saab ka siin Teadusteatri Festivalil näha.’’

Teadusteatri festivali idee autor keemiaõpetaja Ave Vitsut rääkis: ,,Teadusteater on selline valdkond, kus on vaja rakendada multitaskingut kõige laiemas spektris: alates etenduse süžee loomisest, näitlejatööst, suhtlemisest, ohutusnõuete jälgimisest ja ka katsete efektseks tegemisest. Nii laia spektriga andekaid teadusteatriga tegutsevaid noori pole ma kohanud kusagil mujal, ei ükski olümpiaad seda kõike nõuda saa.’’

Esimesel päeval astusid lavale viis gruppi. Alustas Elva Gümnaasiumi trio: punamütsike ja vanaema hirmutasid keemiakatsete abil kurja hundi majast minema. Tartu Mart Reiniku kooli 5. klass näitas kolme looma seiklusi ja 9. klass esitas humoorika muinasjutu printsessi käe palumisest. Viljandi Paalalinna Kooli näidendis jutustas vanaema kolme põrsakese lugu, tehes samal ajal veel keemiakatseid, et pojakese küsimustele vastata. Viimaks nägime tänapäevast Punamütsikese muinasjuttu, kus Punamütsikese poiss-sõber kõrvaldas hundi ‘plasmakahuri’ abil.

Teisel päeval esinesid Viljandi Gümnaasium ja etenduste lõpetaja Jõhvi Põhikool, kus suhkrunäljas õpilased läksid Tipi ja Täpi juurde komme tegema. Samuti said suu magusaks soovijad publikust. 

Viljandi Gümnaasium esitas etendust, millega on varem käidud ka ERM-is ja hansapäevadel. Tegemist on ühe koolipoisi seiklusega, kes pärast viltu läinud keemiakatset minestab ja ärkab üles 14. sajandi maailmas. Seal visatakse ta pea ees tundmatus kohas vette – poiss on sunnitud koos apteekriga välja nuputama, kuidas kiiresti kulda valmistada, et raehärra saaks ehitada Viljandisse spaa. Gümnaasiumi grupist esinesid kokku 8 inimest ning näidendi jooksul tehti lausa 14 keemiakatset.

Pärast esinemisi said teadusteatri õpilased osaleda ka põnevates töötubades. Käidi Taibukate keemiatunnis, Ugala teatrimaja tuuril, butafooria töötoas ja nähti ka Eesti tuntumat teadusteatrit Kvark. 

Fotod: Silver Erm

Etenduste tipphetkedeks olid kindlasti pikast torust ehitatud kahuriga õues laskmine, butaanimullidest süttinud suured tulekaared ja peaaegu laeni välja lendanud vahune elevandihambapasta. Samuti pani ahhetama ka Kvargi vesiniku ja hapnikuga täidetud õhupall, mille pauku võis kuulda kooli teise otsani.  

Eesti Koolide VII Teadusteatrite Festival oli huvitav kogemus nii näitlejatele kui ka kõikidele vaatajatele. Järgmist festivali võib vaatama tulla aasta aja pärast, kuid kindlasti teevad teadusteatrid teadust ka tihemini – tasub silmad lahti hoida. 

Kui aga Sinul, Viljandi Gümnaasiumi õpilane, on tekkinud huvi teha kooli laboris ning aeg-ajalt ka lava peal vahvaid katseid ja pauke, siis tule kooli teadusteatri valikainesse!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga